Učestvovalo je 10, a ne 12 klubova, jer su od takmičenja odustali Crvena zvezda i Zemunšped. Crvena zvezda se nalazila u velikoj krizi, pa nije mogla ni da sastavi tim za prvenstvo, dok je Zemunšped bio nezadovoljan zbog termina održavanja prvenstva, pošto nije mogao da računa na dvojicu važnih igrača - Velimirovića i Milanovića. Dragoljub Velimirović je, naime, još u decembru prethodne godine potvrdio učešće na memorijalnom turniru Jana Donera u Holandiji, od 19. do 30. avgusta, dok je omladinski prvak Jugoslavije, Danilo Milanović, trebao da učestvuje na omladinskom prvenstvu sveta, od 3. do 17. septembra u Brazilu. Kako je ŠSJ, po mišljenju rukovodstva Zemunšpeda, izašao u susret drugim klubovima oko termina održavanja prvenstva, ali ne i njihovom, diretkor kluba, Vladimir Šakotić, par dana pre početka šampionata, saopštio je odluku da Zemunšped ne učestvuje na prvenstvu.
Ovo je bilo poslednje prvenstvo koje se igralo po sistemu koji je važio još od 1965. godine - 6 seniora, po dve seniorke i omladinca. Od naredne godine, održavaće se zasebna prvenstva u svim ovim kategorijama. Kako se tih meseci očekivalo da SR Jugoslaviji budu ublažene sportske sankcije, prve dve ekipe sa prvenstva sticale su pravo na učešće u Kupu šampiona naredne godine. S obzirom da se Kup šampiona tih godina igrao još uvek samo u muškoj konkurenciji, na 6 tabli, vodila se posebna tabela sa učinkom samo na muškim, seniorskim tablama. Partizan je, zahvaljujući dobrom finišu, na kraju zauzeo drugo mesto u ovoj konkurenciji, i tako izborio učešće u ovom takmičenju za narednu godinu.
Partizan za ovo prvenstvo nije mogao da računa na najjači sastav. Dan pre početka prvenstva, naime, na sastanku Organizacionog odbora prvenstva, sudija Miloš Petronić pročitao je dopis Agrouniverzala, sa obrazloženjem i zahtevom Izvršnom odboru ŠSJ i organizatoru prvenstva, da Partizan ne može da ima troje stranih šahista, odnosno, da Svetlana Prudnjikova ne može de se vodi kao domaći igrač. Sudija Petronić je zainteresovanim klubovima, kao i svim učesnicima, rekao da se Prudnjikova, po propisima FIDE, čiju je sugestiju prihvatio i Izvršni odbor ŠSJ, vodi kao jugoslovenska državljanka, jer živi u Jugoslaviji, gde se i udala, i da treba da dobije jugoslovensko državljanstvo. Većina klubova nije se složila sa ovim tumačenjem, pa je zbog toga odlučeno da se glasa da li se Svetlana Prudnjikova može smatrati domaćom šahistkinjom. Rezultat je bio pet prema tri, uz dva uzdržana glasa, da se Prudnjikova vodi kao strankinja. Tako Partizan nije mogao da računa na Viktora Kuprejčika, koji je igrao za klub, i to odlično, na prvoj tabli, na prethodna dva prvenstva. Par dana pre početka šampionata, Partizan je registrovao Andreja Sokolova, koji će igrati na prvoj tabli (i biti najbolji na prvenstvu), dok je Kuprejčik, koji je zbog obaveza kasnio nekoliko dana, na kraju bio samo posmatrač.